BLW Ek Gıda Nedir

BLW Ek Gıda Nedir

Kendi Kendine Beslenme (BLW) Nedir?

BLW ya da kendi kendine beslenme, adı üstünde bebeğin kendi kendine beslenmesini esas alan bir yöntemdir. Bebeğe yemekleri kaşık ile yedirmekten çok, kendi başına eliyle tutabileceği yiyecekleri yemesine müsaade etmektir.

BLW’e Nasıl ve Ne Zaman Başlayabilirim?

 Kendi kendine beslenmeye başlayabilmek için öncelikle bebeğinizin yaşına uygun olan yiyecekleri seçmeniz gerekiyor. Bu yiyecekler elle kolay bir şekilde tutulabilir olmalıdır. Ailecek yemek masasına oturduğunuz zamanlarda BLW yöntemine başlayabilirsiniz.

 Bebekler için en basit yiyecekler genellikle elleri ile kavrayabildikleri yiyeceklerdir. Çünkü bebekler parmaklarını kıskaç yaparak nesneleri kolaylıkla kavrayabilirler ve hemen ağızlarına götürebilirler. Fakat bu beceri ise hemen gelişmeyebilir. Uzmanlar genel olarak 6. aydan sonra BLW yöntemine başlanabileceğini söylemektedir.

 Bebekler ilk denemelerinde yemeklerde sadece oyun oynamak da isteyebilir. Alıştırma sürecinde ona kendi eliyle yemek yedirebilir, nasıl yemesi gerektiğini öğretebilirsiniz.

BWL’nin Avantajları Nelerdir?

 Bu yöntem öncelikli olarak bebeğin kendi kendine bir şeyler yapabiliyor olmasını gösterir. Bebek BWL yöntemi ile becerilerini keşfeder ve farklı tat ile türlere alışmaya başlar. Bu şekilde beslenen bebekler:

– Aile sofra düzenine kısa sürede uyum sağlar

– Ailenin yemiş olduğu yemekleri daha erken sürede yiyebilir hale gelirler.

– El becerileri ve hareketleri artar.

– Annelerine vakit sağlamış olurlar.

 Bunun dışında ise yapılmış olan başka araştırmalara göre BWL yönteminin bebeklerin ileriki yaşlarda obeziteye yönelebilecekleri öne sürülmüştür. Bu durumun bir kesinliği elbette ki yoktur fakat BWL yöntemini sürekli olarak uygulamamak gerekir.

 Bebeğinizin el becerileri geliştiğinde ve buna hazır olduğunda ona yumuşak ve çiğnenmesi kolay olan yiyecekleri vermelisiniz. Çünkü sert parçalı olan yiyecekler, bebeğinizin BWL’den soğumasına ve bunu reddetmesine sebep olabilir.

BWL’nin Dezavantajları Nelerdir?

 Bu yöntemi uygulamış olan annelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri ise yiyecek israfıdır şüphesiz. Bebekler BWL’ye alışma süresinde yiyeceklerle oyun oynayarak onları israf edebilir. Fakat bu durum oldukça doğaldır ve bebek bu yöntemi oyun ile öğrenir. Bunun dışındaki dezavantajlar ise;

– Bebeklerin kıyafetlerinin çok sık kirlenmesi

– Her yere yiyecek dökülmesi

– Nadir olsa da bebek boğulması gibi unsurlardır. Bebeklerin tek başına yemek yemeleri bazen böyle problemlere de neden olabiliyor. Dolayısıyla bebeğinizi tek başına yeme yerken mutlaka kontrol etmeli ve yanında olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.