Bebeklerin Yaz Aylarında Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Bebeklerin Yaz Aylarında Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Bebeklerin Yaz Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin beslenmesi gelişimleri ve bağışıklıklarının gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle beslenmelerine çok dikkat edilmeli ve çok özen gösterilmelidir. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerin kesinlikle anne sütü içmesi gerekmektedir. Anne sütü yetersiz ise doktor kontrolünde mamaya başlanmalıdır. Bebeklerin çok ya da az beslenmeleri onları ve vücudundaki bütün sistemleri çok olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle çok dikkatli ve özenli olunmalıdır. Bebekler 6. Ayından sonra ise ek gıdaya başlamalıdırlar yine doktor kontrolünde doktorun önerdiği besinleri yine aynı öneri miktarını uygulamalısınız. 6 aydan bir yaşına kadar bebekler sabah kahvaltılarında yumurta sarısı yemelidirler. Yumurtanın oranı çeyrekle başlayıp bir yaşına kadar artarak gitmelidir.

Bebeklerin Yazın Tüketebileceği Besinler Nelerdir?

  • 6 Aylıktan küçük bebekler: 6 Aylıktan küçük bebekler mümkünse anne sütünü içmelidirler bu yaş grubundaki bebekler için en yararlı şey anne sütüdür. Gelişimlerine tam katkıyı sadece anne sütü sağlayabilir. Yaz ayları içinde sağlıklı olan en iyi besin anne sütüdür. Dışarıda durunca bozulur mu? Endişesinin, en az olduğu besin yine anne sütüdür.
  • 6 Aylıktan Büyük Bebekler: Bebeklerin sağlıkları için bilimsel olarak 2 yaşına kadar anne sütü içmeleri önerilir. 6 aydan sonra ise ek gıdaya başlanması gerekir. Yaz aylarında ise bu yaş grubu bebeklere mevsim meyvelerini püre halinde ya da yiyebileceği kıvamda verebilirsiniz. Bebeğinizin sindirim sistemini zorlamayacak sebze çorbaları verebilirsiniz. Karpuz, şeftali, çilek, kavun gibi mevsim meyvelerini yoğurtla karıştırıp verebilirsiniz. Su kaybının fazla olduğu bu mevsimde içirdiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz. Yemeklerden sonra verilen su ise yemeğin daha kolay sindirimini sağlayacaktır. Sıcak havaları göz önüne alınarak gıdaların bekletilmemesine özen göstermelisiniz.

Yaz Aylarında Bebeklerin Beslenmelerinde Dikkat edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yaz aylarında sıcaklar nedeniyle besinlerin çok çabuk bozulabilecekleri unutulmamalıdır. Bebeklerin yiyeceklerinin hijyen ve temizliğine özen gösterilmelidir. Sıcak günlerde bebeklere açıkta satılan yiyecekler verilmemelidir. Bebeklere verilecek meyve ve sebzelerin mevsimine uygun olduğuna dikkat edilmeli ve taze sebze, meyveler seçilmelidir. Yazın dışarı çıkarken kapalı kavanozlara koyulabilir ek gıdalar. Hazır meyve sularından kaçınılmalı ve bebeğe taze meyve suları ve sebze püreleri verilmelidir. Yazın artan sıcaklar nedeniyle su oranı fazla sebze ve meyveler verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.