Bebeklerin Kırkı Nasıl Çıkarılır?

Bebeklerin Kırkı Nasıl Çıkarılır?

Kırk uçurma aslında bebeklerin 40 günü doldurduktan sonra yapılan kutlamanın adı olarak bilinir. Bugün sizlere bu konu hakkında tam detaylı bilgi vereceğiz. İlk olarak yanlış bilinen bir bilgiyi hemen düzeltelim. Resmi olarak lohusalık bittiği zaman yani en kritik gün atlatıldıktan sonra anne ve bebek belirli ritüeller eşliğinde yıkanır ve gezmeye çıkarılır. Temel amacı ise dua etmek ve iyi niyet temenni etmek oluyor.

Bebeğin Kırk Banyosu Hakkında

Bebeğin kırk banyosu sabahın en erken saatlerinde yapılmalıdır. Bu bakımdan bebekleri yıkayacak olan anne ile aile büyüklerinin bilge olması gerekiyor. Bebeğin kırk banyosunu yapacak olan kişi gelirken yoldan 40 adet taş ve 40 adet mevsim çiçeği topluyor. Taşları ve çiçekleri güzelce kaynatıp stelize etmeli. Ardından bu suyu banyo suyuna katar.

Daha sonra suyun içine altın, gümüş ve nazar boncuğu atarlar. Altın aslında güneşi temsil etmekte. Gümüş ayı temsil eder ve nazar değmesin diye nazar boncuğu eklenir. Abdest almamışsa abdestini alır ve ellerini 40 kez banyo suyuna sokup çıkartır. Bu esnada edilen duanın da bu mevlüt için özel bir anlamı vardır. Anneye 40 kepçe, bebeğe 40 kepçe olmak üzere bu suyu döker. Bu sırada kırk uçurma sözlerini de tekrarlaması gerekmektedir. En yaygın olan kırk uçurma sözleri; “Uçtu uçtu 40 uçtu” ve “Su gibi uzun ömrü olsun” olarak kullanılır veya ifade edilir.

Kırk Uçurma Adetleri Hakkında

Çok eskiden gelen geleneklere göre kırkı çıktıktan sonra anne ve bebek gün sonuna dek 7 ayrı eve misafirliğe gitmesi gerekiyor. Yinede günümüz şartları buna uygun olmadığı için anneanne ve babaanne evleri ziyaret ediliyor. Gittiği evlerde ise sütü bol olsun diye anneye yarım bardak su ikram ederler ve tek seferde içmesi gerektiği söylenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.