Bebeklerin Doğum Kilosu Kaç Olmalı

Bebeklerin Doğum Kilosu Kaç Olmalı

Bebeklerde doğum kiloları bebekten bebeğe, cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Bebeklerin doğum kilosu 3 ile 4 kg arasında olmalıdır. Erkek bebek ağırlıklarına bakacak olur isek genel olarak kız bebeklerin ağırlıklarından biraz fazla olmaktadırlar.

Kilosu fazla olan bebek sağlıklı, kilosu az olan bebek sağlıksız bebek diye bir yakıştırma söz konusu değildir. Hatta 4-5 kg arasında doğan bebekler normalden ağır bebekler olarak kabul edildiğinden dolayı özellikle şeker hastalığı bakımından araştırılması gerekilen bebekler arasındadır. Annesinde şeker hastalığı olan bebeklerin normal doğum kilosundan fazla kilolu olarak doğdukları görülmüştür. Bebeklerin doğum kilosu ortalama olarak belirtilen kilolardan daha az olan bebeklerin ise sağlıklı olsalar dahi özel bir bakıma alınması da söz konusu olabilir. Bebeklerin kilolarını etkileyen faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Bebeklerin Doğum Kilosu Neye Bağlıdır?

  • Anne ve babanın kilosu, bebeğin de kilo durumunu etkileyen faktörler arasındadır. Anne adayı gebeliği boyunca sağlıklı beslenip ideal kilo alımını gerçekleştirmiş ise bebeğinde de aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olma durumuna rastlanılmamaktadır. Sağlıklı beslenen annenin de bebeğinin normal kiloda doğması beklenilmektedir.
  • Annede bulunan hastalıklar, gebeliği süresince geçirmiş olduğu hastalıklar da bebeğin kilosunu etkilemektedir. Annede şeker hastalığı var ise bebeğinin de aşırı kilolu olma durumu riski bulunmaktadır.
  • Annenin doğum kilosu fazla olduğunda da bebeğinin kilolu olma olasılığı yüksektir.
  • Bebeklerin cinsiyetleri de doğum kiloları üzerindeki etkiler arasındadır. Kız bebeklerin, erkek bebeklerden daha az kiloda doğduğu görülmektedir.
  • Anne adaylarının ilk doğumundaki bebeklerine oranla sonraki doğumlarındaki bebeklerinin daha fazla kilolu olduğu da görülmektedir.
  • Çoklu gebeliklerde de bebeklerin daha az kilolu doğdukları görülmektedir.
  • Annenin zararlı alışkanlıkları da bebeğin kilosu üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Gebelik sırasında alınan alkol, sigara gibi zararlı maddelerin bebeklerin büyümesi üzerinde olumsuz etkileri oldukları bilinen bir gerçektir. Genellikle bu şekilde zararlı maddelere maruz kalmış bebeklerin daha küçük doğdukları bilinmektedir.

Bebeklerin doğum kilosuna göre doğumun normal mi sezaryen mi olarak gerçekleşmesi de değişmektedir. Bebek 3 ile 4 kg arasında ise normal doğum yapılabilir. Daha fazla is baş çevresinin durumuna göre doğum sezaryen olarak kararlaştırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.