Bebeklere Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklere Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklere Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı hem bebeği olumsuz etkilemekte hem de annelerin hayatını olumsuz etkilemektedir. Gaz sancısı olan bebekler uyku problemi yaşar ve bu annenin uyku düzenine de yansır. Her iki tarafta uykularını rahat alamaz. Bu olay bebeğin gelişimini etkilerken annenin ise psikolojisini etkilemektedir. Bebeklerin gaz problemi yaşamasının başlıca sebebi dünyaya yeni geldiklerinde gelişmemiş olan mideleri ve bağırsak sistemleridir. Bebeklerde gaz sancıları 3-4 haftalıkken başlar ve 4-6 haftalıkken bu sancılar artmaktadır. Genelde geçmesi ise 3 ayı bulur. Çok hassas olan sistemleri annelerin yediği besinlerden süt aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Bu sancıları arttıran bazı besinler vardır ve anneler bu besinleri hem kendileri tüketirken hem de bebekleri  tüketirken dikkat etmelidir.

Bebeğe Ve Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler:

  • Brokoli Ve Karnabahar: Genellikle beraber alınan ve beraber tüketilen bu ikili bebek direkt kendi yediğinde ve anne yediğinde süt arcılığıyla bebeğe geçerek gazı arttıran  besinlerdir. Gaz problemi olan bebeğiniz varsa  siz ve bebeğiniz bu ikiliyi tüketirken dikkat etmelisiniz
  • Süt Ve Süt Ürünleri: Bebeklerde genelde bir yaşından önce alerji yapan bir üründür süt bununla beraber içinde laktoz olduğu için gaz arttırıcı etkisi de vardır. Süt ile beraber dolaylı olarak peynir, yoğurt gibi ürünler de aynı etkiyi göstermektedir. Anneler süt ve süt ürünlerini kullanırken dikkat etmelidir.
  • Kahve:  Kahve ve içinde için de kafein içeren türleri gaz yapmaktadır. Emziren anneler kafeinli içecekler tüketirken dikkat etmelidir. En fazla günde 1 Türk kahvesi içebilirler.
  • Kızarmış Yiyecekler: Kızarmış yiyecekler emziren annelerin tüketmemesi gereken yiyeceklerdir. Çünkü gaz oranını arttırırlar.
  • Bakliyatlar: Mercimek, kuru fasulye, bulgur ve nohut gibi bakliyatlar bebeklerin çorbalarında vitamin için sıklıkla kullanılsa da dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Hem bebeğin direkt tüketiminde hem de emziren annelerin tüketiminde dikkat edilmelidir.
  • Lahana: Lahana çok faydalı bir besin olsa da içinde barındırdığı rafinöz şekerinin sindirilmesi zordur ve bu da gaz yapmasına sebep olur. Direkt tüketen bebekler ve emziren anneler lahanaya dikkat etmelidirler.
  • Narenciyeler: Portakal, greyfurt, mandalina ve limon gaz arttırıcı meyvelerdir bunun yanında içlerinde asit bulundurdukları için  bebeğin midesine dokunabilir.Bebeklerin tüketiminde bu meyvelere dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.