Bebeklerde Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Bebeklerde Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Anne adayları bebeklerde uyku problemi olması durumunda bazı geceleri tamamen uykusuz geçirirken gün içinde de bebeği ile yeteri kadar ilgilenme konusunda problem yaşayabilirler. Bu nedenle deliksiz bir uyku hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Anne açısından olduğu kadar bebek açısından da sorunlu bir dönem özellikle doğum sonrası dönemdir. Bu dönemde bebeğe alışma süreci ve ihtiyaçlarını karşılamak adına anne kendini bu düzene alıştırmaktadır. Bu nedenle bebeğin uyku problemi olması durumunda çözülmesi anne ve bebek açısından önemlidir.

Uyku Problemi İçin Çözümler

Bebeğin uyku problemini çözmek adına yapacağınız önemli işlemlerden birisi de bebeğinizin uyuması gereken saatte mutlaka onu uyutmanızdır. Özellikle uyku düzenini oturtmanız halinde hem sizin açınızdan hem de bebeğin gelişimi açısından önemli bir yol kat etmiş olursunuz. Bebeğinizin uyumadan önce banyosunu yaptırmanız onu rahatlamasını sağlayacak için daha uzun süre deliksiz bir şekilde uyuyacaktır. Aynı şekilde yapacağınız masajda bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacağı için daha rahat ve huzurlu bir şekilde uykusunu almasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinize emzirdikten hemen sonra uyutmamanız ve bir süre beklemeniz onun uykusunu daha rahat bir şekilde almasına yardımcı olur.

Bebeklerde Uyku Probleminin Nedenleri

Yeni doğan bebeklerde uyku probleminin olması farklı nedenlerden dolayı olabilir. Bebeğinizin uyku düzenini oturtmanız açısından bir süre bu konuda problem yaşayabilirsiniz. Bebeklerde gaz olması uyku sorunu yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizi her emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkartmanız gerekiyor. Aksi durumda uykusu sırasında gaz nedeniyle uyanması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum devam ettiği sürece bebeğiniz daha huzursuz olacağından sizin içinde sorunlu bir hale dönecektir. Özellikle belli bir uyku düzenini oturtana kadar bu konuda daha dikkatli davranmanız gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.