Bebeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Bebeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Bebeklerde Saç Dökülmesinin Sebepleri Nedir?

 Saç dökülmesi genel olarak herkesin sinirini bozan bir durumdur. Bebeklerde ya da ufak çocuklarda saç dökülmesi, yetişkin insanlarda olduğu gibi bir sağlık probleminin habercisi de olabilir. Bu nedenle saç dökülmesini hafife almamak gerekebilir.

Yeni Doğanlarda Saç Dökülmesi Normal Midir?

 Bebeklerin yeni doğduklarında hormon seviyelerinde değişimler meydana gelir. Hormon seviyelerinde yaşanan düşüşler de beraberinde saç dökülmesini getirir. Bu aslında gayet normal bir durumdur. Dökülen saçların yerine yenileri çıkar ve daha önceki saçlara göre daha belirgin olur. Fakat yeni doğan hariç bebeklerde dökülen saçlar başka şeyleri de beraberinde getirebilir. Bu durumda uzmanlara danışmak gerekebilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

 Bebeklerin normal saçları oluşmadan önce bebek saçları dökülmeye maruz kalır. Bu dökülme ile hemen hemen saçların hepsi kaybolur. Dolayısıyla bebeğinizin ilk 6 ayki saç dökülmeleri sizleri endişelendirmesin. Peki saç dökülmelerine en çok neden olan şeyler nelerdir?

– Bebeğin hep aynı pozisyonda uyuması ya da kafasını yatağa sürtmesi de saç dökülmelerini arttıran bir unsurdur. Bu sebeple bebeğinizi daha fazla oturmaya yönlendirebilirsiniz.

– 4 aya gelmiş olan bebeklerde saç dökülmeleri genel olarak kafalarının arkasında belli olur. Bu dökülmenin sebebi ise yine yatışla orantılı olsa da, büyümelerinin de belirtisidir.

– Bebeklerde saç dökülmesinin sebeplerinden bir diğeri ise alopesidir. Alopesi saçın normal olmayan bir şekilde dökülmesidir. Çok nadir bir rahatsızlık olsa da bazı bebekler alopesik olarak dünyaya gelebilirler.

– Konak problemi de aynı zamanda bebeklerin saçlarının dökülmesine sebebiyet verebilir. Fakat tedavisi bittikten sonra bebeğin saçları yine eskisi gibi olacaktır.

Bebeklerde Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bebeklerde saç dökülmesi durumu ilk 6 ay boyunca sürebilir. Bu tamamen normal bir durum olduğu gibi bebeğin büyümesi açısından da faydalıdır. Fakat 6. aydan sonra bile bebeğinizin saç dökülmesi devam ediyorsa, mutlaka bir uzman ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Bebeklerin Saçı Nasıl Gürleşir?

 Bebeklerin saçının gürleşmesi için uygulanan birkaç yöntem olsa da dökülmelerin doğal olduğunu unutmamak gerekir. Aloe veranın içerisinde bulunan jel ile suyu birleştirerek bebeğinize duş sırasında uygulayabilirsiniz. Aloe vera hem saçı gürleştirir hem de uzamasına yardımcı olur. Bir diğer yöntem ise badem ve hindistan cevizi yağıdır. Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra saç derisine badem ya da hindistan cevizi yağı ile hafifçe masaj yapabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemlere başvurmadan önce uzmanlara danışmak da gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.