Bebeklerde Neden Sivilce Çıkar ?

Bebeklerde Neden Sivilce Çıkar ?

Bebeklerde Neden Sivilce Çıkar?

Yeni doğmuş bebeğin yüzünde sivilce gören birçok anne baba ilk olarak endişeye kapılırlar. Peki bu sivilcelerin neden çıktığı hakkında bir fikriniz var mı? Bebeğin yüzünde sivilce görünce hemen endişelenmeli miyiz? Aslında bebeklerde sivilcelerin görülmesi çok da endişe duyulacak bir durum değildir. Her insanda çıktığı gibi, bebeklerde de sivilce çıkabilir.

Bebeklerde görülen sivilce “milia” adıyla adlandırılır. Bu bebek sivilceleri çok ufak kırmızımsı ya da beyaz yumrular halindedir. Genel olarak doğumdan sonraki 2. ya da 4. hafta sonrası çıkmaya başlarlar, bununla beraber yok olmaları 7. aya kadar sürebilir. Sivilcelerin herhangi bir zararı olmasa da anne ve babalar görünüm açısından bu sivilcelerden hoşlanmazlar.

Neden Oluşurlar?

Bebeklerde bu sivilcelerin çıkma sebebi tam olarak belirlenmese de hormonlarla ilgili olduğu düşünülmektedir. Hamilelik evresinin son döneminde anneden bebeğe aktarılan hormonlar ile bebeğin yağ bezleri çok daha aktif bir hale gelir. Böylelikle yağı fazlalaşan bebekte sivilce de görülebilir. Sivilcelere neden olan başka bir sebep ise kullanılan ilaçlardır. Sadece bebeğin dedin emziren annenin de kullandığı ilaçlara dikkat etmesi gerekir.

Hormonsal ve de ilaçların dışında, bebeğin çamaşırlarının yıkandığı deterjan seçimi de oldukça önemlidir. Tercih etmeniz gereken deterjan kimyasal açıdan en az ve parfümsüz olmalıdır.

 

 

Bebek Sivilceleri Ne Kadar Sürer?

Bebek sivilceleri doğumdan sonraki 2. haftada belirebilir ve geçmeleri hemen hemen 3. ayda başlar. Bununla beraber 7. aya kadar sürebilir. 7. aydan sonra da bu sivilcelerin çıkması devam ediyorsa, doktora danışmak en faydası yol olacaktır. Bazen sivilceler başka rahatsızlıklar ile de karıştırılabiliyor, dolayısıyla devam eden sivilce problemleri için mutlaka cildiye uzmanlarına danışmak gerekir.

Sivilce ve İsilik Arasındaki Fark Nedir?

Bebeklerin yüzlerinde görebileceğimiz çok ufak ve beyaz yumrulara isilik adı verilir. İsilikler genel olarak birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedirler. İsilik, anne babayı korkutan bir şey olmasına rağmen kendi kendiliğine kolaylıkla yok olabilirler. İsiliğin oluşmasının nedeni ise bebeklerin ter bezlerinin çok ufak olması ve terlerin bu ufak bezlerden atılamamasıdır. Bu şekilde gözenekler tıkanıyor ve isilik oluşuyor. Fakat korkulmaması gereken bir durumdur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.