Bebeklerde Nabız ve Bilinç Kontrolü

Bebeklerde Nabız ve Bilinç Kontrolü

Bebeklerde Nabız ve Bilinç Kontrolü

Bebeklerde birçok farklı rahatsızlık ortaya çıkarken bunlara doğru bir şekilde müdahale etmek çok önemlidir. Doğru bir müdahalede tespitlerin en iyi şekilde yapılması gerekir. Bu sebeple de bebeklerde nabız ve bilinç kontrolleri çok değerlidir. Ebeveynler her an kolayca yapabildikleri bilinç ve nabız kontrolleri ile daha kolay bir şekilde müdahale edebilirler.

Nabız Nedir? Bebeklerde Nabız Değerleri Kaç Olmalı?

Sürekli olarak kasılma ve gevşeme hareketlerinde bulunan kalbin damarlara uyguladığı kuvvet nabız olarak isimlendirilir. Kanın pompalanması ile birlikte damalar içerisinde hareketi başlar. Damalar çok esnek bir yapıda olduğu için kanın hareketi ile birlikte damarda dalgalanmalar olur. Bu dalgalanmalar da bazı bölgelerden tespit edilebilir.

Ebeveynler bebeklerde nabız kontrolü yaparken bir dakika içerisinde dalgalanmanın ne kadar olduğunu saymalıdır. Bebeklerin 4 yaşına kadar geçirdikleri süreçte olması gereken nabız değerleri değişkenlik gösterir.

  • Yenidoğan bebeklerde 70 ile 190 arasında olması gerekmektedir. Ortalama değer 125 olarak belirlenmiştir.
  • 1-11 aylık bebeklerde 80 ile 160 arasında olması gerekmektedir. Ortalama değer 120 olarak belirlenmiştir.
  • 12-24 aylık bebeklerde 80 ile 130 arasında olması gerekmektedir. Ortalama değer 110 olarak belirlenmiştir.
  • 24-48 aylık bebeklerde 80 ile 120 arasında olması gerekmektedir. Ortalama değer 100 olarak belirlenmiştir.

Bilinç Nedir? Bebeklerde Bilinç Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bilinç için net bir tanım yapmak oldukça zordur. İnsanların etraflarında yaşanan gelişmeleri fark etme yeteneği bilinç olarak isimlendirilebilir. İnsanın kendisinin farkında olması da bilinç olarak tanımlanabilir. Bebekler çok küçük yaşlardayken etraflarına ancak belirli tepkiler verirler. Bu sebeple de yaşanan bilinç kayıpları zor tespit edilebilir.

Bebeklerde bilinç kontrolü yapılırken konuşmak doğru bir hamle olmaz. Bebekler konuşmalara her zaman yeterli tepkileri vermezler. Bu sebeple de bilinç kaybı yaşandığında konuşmak anlamak için yeterli olmaz. Genelde bebeklerin ayak tabanına vurulması ve buna verdiği tepkinin ölçülmesi gerekir.

Ayaklarına vurma şiddeti arttırılmasına rağmen tepki gelmiyorsa bu durum bebeklerin bilincinin kapalı olduğunu göstermektedir. Eğer bebeklerin bilinci kapalıysa hemen 112 aranmalı ve biliniyorsa ilk yardım hamleleri yapılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.