Bebeklerde Görsel Hafıza

Bebeklerde Görsel Hafıza

Bebeklerin Görsel Hafızası Nasıl Gelişir?

 Görsel zeka ve hafızasının gelişimi, erken yaşta başlar. Çocukların kavrama ve bilişsel becerilerine oldukça katkı sağladığı için, görsel hafızanın gelişmesi önemlidir. Peki görsel hafıza öylece kendi kendine mi gelişir? Cevabı aslında evet fakat bu süreci hızlandırmak ve daha iyi bir hale çevirmek için ebeveynler olarak yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Aksi takdirde görsel hafızanın zayıf bir şekilde ilerlemesi, çocukların ileride karşılaşacağı durumlarda zorluk çekmelerine sebebiyet verebilir.

Zayıf Görsel Hafızanın Sonuçları

 Görsel hafızası tam olarak gelişmemiş yani zayıf olan çocuklar, aşağıdaki beceri ya da aktivitelerde sıkıntı yaşayabilirler:

– Harfleri ya da yaygın olarak kullanılan sembolleri tanıyıp ezberlemek

– Okuduğunu kavramak

– Hesap makinesi gibi araçlarda kullanılan sembolleri anlamak

– Telefon ya da başka numaraları ezberlemek

– Dikkatini vermek

Bebeklerde ya da Çocuklarda Görsel Hafıza Nasıl Gelişir?

Bebeklerin ve çocukların görsel hafızalarını geliştirmede yardımcı olacak birkaç unsur vardır. Sizler için bunları maddeler halinde sıraladık.

Görsel Hafızaya Yardımcı Oyunlar

 Çocukların en kolay öğrenebildikleri yöntem elbette ki oyunlardır. Oyunlar aynı zamanda çocukların öğrenirken eğlenmelerini de sağlar. Çocuğunuz ile;

– Uçtan Uca Kelimeler Söyleme

– Şarkı Hatırlatma

– Tekerlemeler

– Bir Dizi Sayı veya Harf Tekrar Etme gibi oyunları oynayarak görsel hafıza gelişimlerine destek olabilirsiniz. Bunun dışında görselliği destekleyen yapboz ya da şekilli kutu oyunları ile de yardımcı olabilirsiniz.

Hikayeler Uydurmak

 Çocuklarınıza masallar ve hikayeler uydurarak da bu gelişime katkıda bulunabilirsiniz. Anlattığınız hikayeye göre çocuğunuzun kafasında bir görsel belirecektir ve gelişime fayda sağlayacaktır. Anlattığınız hikaye ne kadar renkli olursa gelişime o kadar katkı sağlamış olursunuz. Üstelik sadece bilinir hikayeler değil, istediğiniz tarzda hikaye uydurup çocuğunuza anlatabilirsiniz.

Gözlem ve İfade

 Bebeklerde ve çocuklarsa gözlemlemek önemlidir. Örneğin aile ile dışarı çıktığınız zaman çocuğunuzun bir şeyi gözlemlemesine ve sizlere anlatmasına izin verin. Böylelikle sadece görsel hafıza gelişimi değil aynı zamanda hayal gücüne de dokunmuş olacaksınız. Çocuğunuzu parka ya da bir sanat galerisine götürüp onu gezdirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.