Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Bebeklerin Gaz Sancısı Nasıl Geçebilir

 Bebeklerde gaz sancısı problemi hemen hemen her 3 bebekten 1’in görülebilen bir durumdur. Bu sancıları genel olarak bir hastalık olarak değil de, bebeğin gelişiminde yaşanan bir süreç olarak değerlendirmemiz gerekmektedir. Bebekler için oldukça sıkıntılı bir süreç olan gaz sancıları, çeşitli yollar ile hafifletilebilir ve azaltılabilir. Peki bebeklerde gaz sancısına iyi gelen şeyler nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

 Genellikle ilk 4 ile 6 hafta arasında meydana gelen gaz sancıları, ortalama olarak 1 – 2 saat sürmektedir. Bebeklerin sindirim sistemleri henüz ilkel bir yapıda olduğu için, sindirim işlemi biraz daha uzun ve zorlu geçmektedir. Bununla beraber ise günde birkaç saat sürebilen gaz sancıları meydana gelebilir. Bu sancılar bir aydan daha da uzun bir süre devam ediyorsa, doktora görünmek de faydalı olacaktır.

Gaz Sancısının Belirtileri Nelerdir?

 Bebeklerin ağlamasının sebebi genel olarak bir ihtiyaçlarının olmasıdır. Karnı tok ve uykusunu almış bir bebek genel olarak ağlamaz. Eğer bebek bu süreçte de ağlıyorsa bir gaz sancısı yaşıyor anlamına gelebilir. Bunun dışında gaz sancısı yaşayan bebeklerde genelde kızarma, dizlerini karnına çekme ya da yumruk sıkma gibi fiziksel belirtiler de gözlenebilir. Ayrıca karın kısmında oluşan şişlikler ya da kabız gibi problemler de gaz sancısına işaret edebilir.

Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

 Genel olarak bu durum bebeğin sindirim sistemi gelişimine bağlıdır. Bununla beraber bu sancılar 12. haftaya kadar sürebilir. Bazı durumlarda ise bu süreç 18. haftaya kadar bile uzayabilir. 12. haftadan sonra hala şiddetli bir şekilde ağrı çeken bebeklerin, mutlaka bir uzmana gösterilmesi gereklidir. Aynı zamanda anne sütünü erken bırakmış olan bebeklerde de gaz sancısı daha fazla görülebilir.

Bebeklerin Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

 Bebeklerin gaz sancılarını gidermek ya da hafifletmek için birkaç yol izlenilebilir. 

– Anne sütü ile beslenmekte olan bebekler mama ile beslenenlere göre daha az sancı çekerler. Anne sütü bu nedenle çok faydalıdır ve uzun sürmesi önemlidir. Yine bununla beraber bebek beslendikten sonra sırtını sıvazlayıp gazının çıkarılması gerekir.

– Annelerin beslenmesi bebeklerin gaz sancısı yaşaması ile doğru orantılıdır. Annelerin özellikle gaz oluşumunu sağlayan baklagiller, karnabahar, brokoli, baharat çeşitleri, kahve, gazlı içecekler gibi besinler tüketmemesi gerekir. 

– Bebeğin karın kısmına ılık bir havlu koyarak ya da bebek yağları ile masaj yaparak da gaz sancısı hafifletilebilir.

– Rezene içerek çaylar da ağrıları hafifletebilir. Fakat bu bitki çaylarını sık vermek de sindirim sistemine olumsuz etkiler sağlayabilir. 

 Bunun haricinde gaz ağrılarını azaltmak için etkisi kanıtlanmış olan bir ilaç yoktur. Aynı zamanda hangi bebeğin hangi ilaçtan da fayda göreceği konusunda emin olamayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.