Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde 6. Aydan Sonra Ek Gıdaya Geçiş

 Bebeklerde artık anne sütü, yalnız başına enerji ve besin gereksinimlerini karşılayamamaya başladığında, ek gıdalar anne sütüne tamamlayıcı olarak verilmelidir. Tamamlayıcı beslenme anne sütü ile beraber verilen yiyeceklerdir. Aynı zamanda bu durum ek gıdaya geçiş olarak da bilinmektedir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş ise 6. ayda başlamalıdır.

Ek Gıdaya Erken Başlanırsa Ne Olabilir?

 Tamamlayıcı besinlere gereğinden erken başlanılırsa, bebekler annelerinin sütlerinden gerekli verimi alamazlar ve aşağıdaki durumlar görülebilir:

– Yetersiz kalsiyum ile demir alımı

– Alerjik reaksiyonlar

– Böbrek solid yüklerinde artış ve çok fazla yüklenme

– Sindirim problemleri ve ishal

Ek Gıdaya Geç Başlanırsa ise:

– Büyüme ve gelişmelerde gerileme, yavaşlama

– Kabızlık sorununa

– Çiğneme ve yutma gibi güdüleri öğrenememe

– Demir, çinko eksiklikleri gibi problemler yaşanabilir.

 Dolayısıyla bir bebeğe gereğinden erken ya da geç ek besin takviyesi yapmamak önemli bir husustur. 6 aya kadar bir bebeğin en önemli besin kaynağı süttür ve tabii ki 12 aya kadar da yine süt olacaktır. Süt durumu ise zamanla azalacaktır ve 2 senenin sonunda bebek yavaşça sütten kesilecektir.

6 Aylık Bebek Ne kadar Yemek Yemelidir?

 12 aya kadar bir bebeğin en önemli besin kaynağı anne sütü olduğu için, bir bebeğe 12 aya kadar sadece ek gıdalar verilmelidir. 6 aya erişmiş olan bir bebeğin, genel olarak 2 ya da 3 öğün yemek tüketmesi gerekir. Bebeklerin mide kapasiteleri 180 ml’dir ve bu yüzden 6 aylık bir bebeğe ek besin verilirken miktarların ufak olması gerekir. Örneğin bir yemek kaşığı miktarında başlayıp, günden güne bu miktarı yavaşça arttırmalısınız. Aynı zamanda bebekleri beslerken 3 gün kuralına da uyulması önemlidir. 6 aylık olan bir bebek, hemen hemen 3 saatte bir beslenmelidir.

3 Gün Kuralı Nedir?

3 gün kuralı, bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde yemeklere verecekleri tepki ve reaksiyonları takip edilmesi gerekilen dönemdir. Bu kural ile bebeğinizin ek besinlere olan tepkilerini ölçmeli ve değerlendirmelisiniz. Bazı bebekler bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar, kusma ya da benzeri durumlar gösterebildiğinden, ebeveynlerin bu durumu kontrol altına almaları gereklidir. Bu tür kusa gibi durumlar gözlemliyorsanız, ek besinlere birkaç gün ara verebilir ya da besinleri değiştirebilirsiniz.

6. Aylık Bebekler Neler Yiyebilir?

Yoğurt

 Yoğurtun insan sağlığı için olan faydaları saymakla bitmez. Yoğurt yüksek oranda kalsiyum içerdiği için bebeklerin de ihtiyacıdır. Evde kendinizin mayalamış olduğu yoğurtları bebeklerinize ilk ek besin olarak verebilirsiniz. Süt yoğurta evrilirken laktoz yapısını parçaladığı için, bebekler yoğurdu süte oranla daha kolay sindirebiliyorlar.

Sebze Püresi

 Bebeğinizin sağlığı için sebze püreleri kullanmak, vücudun mineral, vitamin ve lif ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Sebze pürelerinin bir diğer faydası ise ek gıdalara geçiş dönemlerinde sıklıkla görülen kabızlık problemlerine yardım etmesidir. Bebekler ek gıdalara geçerken bazen kabızlık sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Sebze püresi gibi ezilmiş gıdalar ise kabızlık konusunda yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda sebze püreleri bağışıklık sistemini de ciddi anlamda güçlendirmektedir. Sebzeleri suda haşlayıp ezip bebeğinize verebilirsiniz.

Meyve Püresi

 Meyveler, bebeklerin bağırsak sağlıkları için gerekli lifleri içermektedirler. Ek gıda için de en uygun olan meyvelerden birisi elmadır. Elma lif ve C vitamini olarak oldukça zengin bir meyvedir. Blenderdan geçirmiş olduğunuz elmayı çatal ile ezerek püre haline getirebilir ve bebeğinize ek gıda olarak verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.