Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtisi

Bebeklerdeki Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin büyümeye başladıklarının en önemli göstergelerinden bir tanesi olarak dişlerinin çıkışı gösterilebilir. Genellikle 6. aya tekabül eden bu dönem ebeveynler için oldukça zorlu geçebilmektedir. Bunun sebebi bu dönemde bebekte ortaya çıkan belirtilerdir. Ebeveynler bebeklerde diş çıkarma dönemlerine hazırlıklı olurlarsa bu süreçte minimum zorluk yaşarlar. Bu hazırlığın olabilmesi için tüm belirtilerin kendi özelinde analiz edilmesi gerekecektir.

1- Ateş

Bebeklerin diş çıkardıkları dönemlerde ortaya çıkan belirtilerden ilki ateştir. Bebeklerin vücut ısıları bu dönemde 38 derece civarına yükselebilir. Ateşin 38 dereceye kadar yükselmesi normal bir belirti olarak görülebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ebeveynlerin klasik yöntemler ile ateşi düşürmesi doğru olacaktır.

Çok kalın giydirilmemesi, ılık duşlar aldırılması ve yaşlarına uygun ateş düşürücülerin kullanılması bu belirtinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ancak bu dönemlerde ortaya çıkan ateşlerin sebebi farklı da olabileceğinden çok fazla tekrarladığında doktorlara gidilmesi gerekmektedir.

2- Ağrı

Bebeklerin dişlerinin çıktığı dönemde diş etlerinde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıları ebeveynleri fark etmesi neredeyse imkânsızdır. Bebekte ortaya çıkan huzursuzluk ve sık ağlama durumu bu ağrılardan kaynaklanabilir.

3- Salya Miktarının Artması

Uzmanlar bebeklerde diş çıkarma döneminin en önemli belirtilerinden bir tanesi olarak salya miktarındaki artışı gösterir. Normal şartlarda bebekler 10. Haftadan itibaren tükürük çıkarmaya başlarlar. Ancak bu dönemde miktarı çok daha fazla olacaktır.

4- Çene ve Ağzın Etrafında Kızarıklıklar

Çenede ve ağız çevresinde kızarıklık oluşunu diş çıkarma belirtileri arasında kabul edilir. Genel olarak bu durum bebeklerin sürekli olarak salya çıkarmasından kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak bu bölgelerde bulunan salya cildi ciddi şekilde tahriş eder.

5- İshal

Uzmanların bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde fikir ayrılıkları yaşadığı konulardan bir tanesi ishaldir. Çoğu bebek bu dönemde ishal olurken uzmanlar salya miktarının artması sebebiyle ishalin söz konusu olduğunu söylerler. Ancak bazı uzmanlar ishali doğrulasa da sebebinin bu olmadığını belirtmektedir.

6- Huzursuzluk ve Uykusuzluk

Bebeklerin diş çıkama dönemlerindeki belirtileri arasında huysuzluk çok büyük bir yer tutar. Etrafındaki insanlar ile iyi geçinmeyi bırakan bebekler, uyku problemleri de yaşayacaktır. Bu belirti genel olarak ebeveynleri en çok zorlayan belirti olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.