Bebeklerde Dil Bağı Neden Olur

Bebeklerde Dil Bağı Neden Olur

Bebeklerde Dil Bağı Nedir?

Dil bağı, dilin ağız tabanına tutunmasını sağlayan doku parçasına verilen isimdir. Embriyo anne karnında 4. Haftadayken dil henüz gereken serbestliğe ulaşmamaktadır. İlerleyen zamanlarda ağız tabanından ayrılarak daha serbest hale gelir. Ancak yine de buradan tamamen ayrılmaması için altında frenulum denilen bir bağ dokusu gelişir. Fenulum, embriyonun gelişme sürecinde bazı sorunlara maruz kalır ve sonucunda gereken uzunluğa erişmez. Bu durumda bebek, Ankiglossi yani dil bağı ile doğar ve bazı sorunlar yaşar.

Konuşma Bozukluğu

Şu muhakkak bilinmelidir. Dil bağı çocukların bazı sesleri çıkarmasını engeller. Özellikle üst damağa ve dişlere dokunarak çıkan seslerdir. Konuşma bozukluğu en çok hızlı konuşmaya çalıştığı zaman ortaya çıkar. Yani geç konuşma veya hiç konuşamama sorunlarının sebebi değildir. Çocuklarınızda geç konuşma veya konuşamama gibi sorunların kesinleştirilmesi için uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Yeterli Beslenememe Ve Diş Çürümesi

Emen bebekler dil bağı yüzünden memeyi tam kavrayamazlar. Bundan dolayı yeterli beslenemezler. Buna bağlı olarak da kilo kaybı yaşarlar. Aldıkları besinleri dilleri ile geri itemediklerinden dolayı beslenme bozuklukları ortaya çıkar. Yemek yedikten sonra dilimiz ile ağzımızı bir nebze temizleyebiliriz. Ancak dil bağı olan bebeklerin dil hareketleri kısıtlıdır ve ağız içlerini temizleyemezler. Diş fırçalama ile araya süre girdiği zaman diş çürüklerine sebebiyet olur.

Ağız Kokusu

Yine diş çürümesine bağlı olarak yemeklerin dil yardımı ile geriye itilememesi ağız içinde birikmesi ve bakteri oluşmasına sebebiyet verir. Bu da ağız kokusu yapmaktadır.

Dil ve Psikoloji Bozukluğu

Frenulum, dili sürekli çekiştirdiğinden dolayı zamanla dilde şekil bozuklukları olur. Çatal dil bunların başında gelmektedir. Tedavi edilmeyen dil bağı, çocuğunuz büyüdükçe konuşmasını engelleyecektir ve insanlar ile iletişiminde sorun yaşamaya neden olacaktır. Bu durum ise ileride psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Dil Bağı Ameliyatı

Ameliyat sizi korkutmasın. Bu işlem olabildiğince kolaydır. Doktor, çocuğa lokal anestezi uygular ve bir bisturi veya makas ile dil bağına ufak bir kesik atar. Böylelikle işlem tamamlanmış olur. Bu işlemi kısa süreli lazer ile gerçekleştiren uzmanlar da bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.