Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Anne bebeğini dünyaya getirdikten sonra beslenmesinde sorumlu olmaya başlar. Öncelikle ne ile besleyeceğine karar vermelidir. Eğer bir problem yoksa bebeğin ve kendisinin sağlığı için emzirmeyi tercih etmesi en doğru seçimdir.

Bebeklerin beslenmesi, ilk altı ay sadece anne sütü verilerek yapılmalıdır. Anne sütü besin ve su oranı bakımından yeterli olduğundan başka hiçbir şey verilmez. Bebek 4 ila 6 Aylık olduktan sonra anne sütünün yanında ek gıdalara başlanabilir. Ek besinlere geçerken bebek biraz zorlanacaktır. Ağız açma, yutma ve çiğneme uyumu yavaş yavaş gelişecektir.

Ek Gıda Nasıl Verilmeli

Anne sütü yeterliyse ek gıdalara geçiş zamanının 6. Aydan itibaren olması uygundur. Ek besinler anne sütünün yanında verilen takviye besinlerdir. Yeni besinleri bebek açken yedirmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Vereceğiniz gıda azar azar ve tek çeşitte olmalıdır. Bebeğin besini kabul etmesiyle yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bebek gıdayı reddederse kesinlikle zorlanmamalı, belirli bir süre geçtikten sonra gıda yeniden verilmelidir. Ek gıdaya yeni başlarken gıda püre haline getirilerek bebeğin rahatça yutması sağlanır. Bebeğin lezzetleri tatması açısından meyve ve sebze püreleri, yoğurt karıştırılmadan tek başına verilmesi tavsiye edilir.

Bebekler Günde Kaç Defa Beslenmeli

Bebekler ne zaman acıkırlarsa o zaman yemek isterler. Doğdukları ilk aylarda istedikleri her an emzirilmeleri tavsiye edilir. Anne sütü mamalara göre daha kolay sindirildiğinden anne sütü olan bebekler daha çabuk acıkırlar. Mama ile beslenen bebekler ise ilk 3 aylarında dört saate bir beslenmelidirler.

Prematüre bebeklerin beslenmesi normal bebeklere göre biraz da uğraştırabilir. Prematüre bebekler erken doğdukları için iştahları azdır. Emmekten çabuk yoruldukları için emmek istemeyebilirler. Fakat anne yine de bebeği sık sık beslemeye çalışmalıdır. Erken doğan bebekler uyumaya çok eğilimlidirler ve aç olsalar da uyumaya devam ederler. Bu yüzden bebeğinizi her üç saatte bir uyandırarak emzirmeniz gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.