Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebek sahibi olan aileler, bebeklerinin gelişimlerini her an takip ederler. Bu süreçteki en önemli anlar her zaman merak konusu olmaktadır. Bebeklerin yürümeye başladıkları dönem hayatlarının tamamen değiştiği ilk anlardan bir tanesidir. Bu sebeple bebek sahibi olan aileler bebekler ne zaman yürür sorusunun yanıtını her zaman merak ederler.

Bebekler Kaç Aylıkken Yürümeye Başlar?

Bebekler emekleyerek her noktaya ulaşmaya başladıkları anda birçok problemlerini çözerler. Emeklemenin ilk dönemlerinde bebekler için hiçbir ekstra ihtiyaç söz konusu olmaz. Süreç ilerledikçe bebekler yürüyerek hareketini sağlayan insanlara yetişememenin ve sürekli dizleri üzerinde durmanın rahatsızlığını yaşar. Bu durum da etrafındaki insanlar gibi olma çabasını beraberinde getirir.

Bir süre emekleyerek her yere ulaşan bebekler her fırsatta ayakta durmaya çalışacaktır. Sürekli olarak ayakta durmaya çalışan, bazı yerlerden tutunarak kendisi ayağa kalkan bebekler yürümeye hazır olduğunun sinyallerini vermektedir.

Bebeklerin ilk adımlarını atma dönemi genellikle 1 yaşına girdikleri dönemlerdir. Doğumlarının ardından 12 ay geçen bebekler artık yürümek adına önemli işlere imza atabilir. Bebeklerin büyük bir kısmı 12 aylıkken yürümeye başlayacaktır. Bu yürüme 18 aya kadar gecikebilir. Bunda çok farklı sebepler olabilirken tamamı önemsiz ayrıntılardır. Ancak bebekler 18 ay geçmesine rağmen yürümüyorsa bu durumda uzman doktorlara gidilmesi şart olur.

Bebeklerin Geç Yürümesinin Sebepleri Nelerdir?

Bebekleri 12 aylıkken bir beklenti içerisine giren ebeveynler bebekler ne zaman yürür sorusunun yanıtını daha ciddi bir şekilde almak için araştırmalara başlarlar. Bu süreçte bebeklerin yürümesindeki gecikmelerin birçok farklı sebebi olduğu görülecektir. Bu sebepler;

  • Yaşına göre fazla kiloya sahip olma,
  • Emekleyişinin çok iyi düzeyde olması ve bu şekilde her yere ulaşabildiği için yürüme ihtiyacı hissetmemesi,
  • Etrafındaki kişilerin onu yürümeye teşvik etmemesi,
  • Yürümeyi denediği anlarda yaşadığı düşme durumlarında canının acıması,
  • Fiziksel gelişim bozuklukları, olarak sıralanabilmektedir.

Ortaya çıkabilen bu sorunların büyük bir kısmı ebeveynlerin bilinçli hamleleri ile ortadan kaldırılabilir. Yalnızca fiziksel gelişim bozuklukları sebebiyle bebekler yürüyemiyorsa bu durumda doktorlardan yardım alınması gerekli olacaktır. Bazı fizik tedavi uygulamaları ile bebeklerin yürümesi sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.