Bebekler ne zaman emekler?

Bebekler ne zaman emekler?

Bebeklerin büyümesi ve gelişmesini güzel bir şekilde seyrediyoruz. Bir sonraki gün ne yapacak diye düşünüyoruz. Ancak bir ay sonra ne olacak yada 2 ay sonra gelişimi ne şekilde sürdürecek? Bunları merak etmekteyiz. Bugün ise bebekler kaç aylıkken emekler sorusuna net bir cevap vereceğiz.

Bebek gelişimlerinden en dikkat çeken nokta emekleme dönemi ve sizlerinde yardım ettiği dönemdir. İlk olarak söylememiz gerekiyor ki, bebekler 6. aydan sonra çok hızlı bir şekilde gelişim gösteriyor. Her şeyden önce dengesini sağlamak ve dik oturması önemlidir. Hatta sizinle bile iletişim kurmaya ve anne sütü dışında besin tükettiği zamanlardır.Bebek emeklemesi de genellikle 6. aydan sonra gelişim gösteriyor. Bebeklerde emeklemek oldukça önemli bir aktivite. Çünkü ilk önce bebeğinizin kollarının ve bacaklarının gelişmesini sağlıyor. Ayrıca bebek emeklemesinden bebeğinizin gelişimi ile ilgili fikir sahibi de olabiliyorsunuz. Doğru şekilde emekleyen bebekler bu hareketleriyle kaba motor becerilerini geliştiriyor. Her bebekte değişiklikler gösterse de bebeğiniz en erken 6, en geç 8. ayından itibaren emekleme çalışmalarına başlayacak! Doğru emekleme hareketleri için de 9. ayına kadar sürünmeyle yetinebilir. Yani bebekler kaç aylıkken emekler sorusunun cevabına ortalama 6 ila 9 aylık arası diyebiliriz.

Ancak sakın bebeğiniz 8 aylıkken emeklemeye çalışmıyor diye paniklemeyin. Söylediğimiz gibi, her bebekte değişiklik gösteren emekleme süreci bazen 6. ayda başlar, bazen de 9 aylıkken bile poposunun üzerinde sürünerek emeklemeye çalışır. Endişelenecek hiçbir durum söz konusu değildir. Tek bilmeniz gereken bebeğinizin en geç 10 aylıkken her bebek gibi emeklemeye başlaması gerektiğidir.

Bebek Emeklemesi Hakkında

Bebekler emekleme çalışmaları yaptığı sırada büyük ihtimal sizde eğleneceksiniz. Bunun sebebi ise doğaçlama hareketleri oluyor. Bebeğinin emekleme döneminde bacaklarından daha çok kollarını kullanıp yerde sürünmesi sizi korkutmasın! Bunun tek sebebi kollarının bacaklarına nazaran daha güçlü bir yapıda olması. İşte bu gibi durumlarda siz ebeveynler devreye giriyorsunuz. Bebeğinize nasıl emeklemesi gerektiğini siz göstereceksiniz. Evet yanlış duymadınız! Tıpkı bir bebek gibi yerde emeklemeye, bebek emeklemesi yapmaya başlayacaksınız.

Siz güzel bir şekilde emekleyeceksiniz ki bebeklerinizde sizden görüp emeklemeye devam etsin. Bebeklerin algıları ve izleme kabiliyetleri çok güçlüdür bunu asla unutmayın.Sizden ne görürlerse taklit etmeye çalışacaklar. Bu yüzden her konuda olması gerektiği gibi emekleme konusunda da doğru bilgiyi bebeğinize ancak siz verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.