Bebek Odası Hazırlama

Bebek Odası Hazırlama

Anne ve baba adaylarını doğum günü yaklaştıkça tatlı bir telaş sarar. Bazıları bu telaşı abartıp strese dönüştürebilir. Ancak kesinlikle böyle bir ortam yaratmaya gerek yok çünkü dünyanın en güzel hislerinden birisi olan anne veya baba olmak böyle bir stresten oldukça uzak huzurlu bir duygudur. Ancak yine de hazırlıkları yapmak ve minik kuşu hazır bir şekilde beklemek gerekir.

Bu doğrultuda yapılacak birçok hazırlık bulunurken biz bu yazımızda bebek odası hazırlığından bahsedeceğiz. Öyle ki bebeğimizin hastaneden sonra hayatını geçireceği ilk yer odası olacaktır. Dolayısıyla oldukça özenli ve sağlıklı bir şekilde odası dizayn edilmelidir. Ancak bebek odası hazırlama göründüğü kadar kolay değildir. Birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Mobilya Seçimi

Modadan, estetikten ve gösterişten önce bebek odası için ilk olarak düşünmemiz gereken şey sağlıktır. Çünkü doğumdan sonra dünyaya alışmaya çalışan bebeğimizin bünyesi zayıf olacak ve mikroplara karşı direnci düşük olacaktır. Bu kapsamda seçilen mobilyaların daha çok doğal ürünler barındırması, örnek olarak ahşap verilebilir, ve sentetik boyalı ürünlerden sakınılması gerekmektedir.

Bir diğer husus ise bebeğimizin yatacağı karyola seçimi hakkında. Bebek ilerleyen yaşlarında karyola içerisinde oldukça hareketli olacağından ona zarar verebilecek aksesuarlardan kaçınılması ve parmaklıklarının arasının bebeğin parmaklarının sıkışmayacağı şekilde dizayn edilmiş olması gerekir.

Odanın Rengi

Bebek odası için kullanılacak renkler koyu tonlar içermelidir. Bunun sebebi ise açık renklerin parlama yapması ve bunun sonucunda gözlerde rahatsızlık oluşturmasıdır. Ayrıca kullanılan boyaların bebek sağlığı için zararlı olmamasına da dikkat edilmelidir. Mobilyalar ve boyama işlemleri bittikten sonra odadaki mobilya ve boya kokuları çıkana kadar oda havalandırılmalıdır.

Son olarak bebek odasının anne ve babanın odasına yakın olması tercih edilmelidir. Hatta ilk etapta bebeğin annenin yanında ve gözetiminde olması daha faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.