Bebek Maması Nasıl Saklanır

Bebek Maması Nasıl Saklanır

Mama Nasıl Saklanılabilir?

 Bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnıza süt, daha sonra ise ek gıdalar ile beslenebileceğini biliyoruz. Bebeğimizin düzenli ve kaliteli bir şekilde besleniyor olmasına da dikkat ediyoruz. Onun için besin değeri yüksek olan menüler hazırlıyor, katkı maddeli olmayan malzemeleri tercih ediyoruz. Peki ya sonrası? Bebeğimiz için hazırlamış olduğumuz besinleri nasıl saklamamız gerektiğini biliyor muyuz?

Bebek Mamaları Buzdolabında Nasıl Saklanır?

 Bebeklerin hem taze hem de sağlıklı yemekleri tüketebilmesi için bu yemeklerin nasıl saklanmış olduğu önemlidir. Bakteri ve virüsler, oda sıcaklığında çoğalabilirler, bu yüzden hazırlamış olduğunuz yemekleri mutlaka bir saklama kabı içerisinde buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Hatta saklama kaplarını daha güvenli olan cam kavanozlardan tercih ederseniz, daha sağlıklı bir seçim olur. Aynı zamanda buzdolabında sakladığınız bebek mamasının 2 gün içerisinde de tüketilmesi gerekir. Eğer derin dondurucu kullanıyorsanız da, mamaların buzunu çözmek için yine buzdolabını kullanabilirsiniz. Buzluktan çıkaracağınız mamaları buzdolabına koyup yavaşça çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Dondurmak İyi Bir Seçim Mi?

 Bebeğiniz için hazırlamış olduğunuz mamaları aynı zamanda derin dondurucularda da saklayabilirsiniz. Bu yemekleri parça parça dondurarak daha uzun süre zarfında muhafaza edebilir, kullanacağınız zaman çözdürebilirsiniz. Derin dondurucu kullanacak anneler için cam kavanoz önermiyoruz çünkü buzlanma sebebi ile bu camlar patlayabilir. Buzdolabı poşetleri kullanarak mamaları buzluk içerisinde saklayabilirsiniz. Bu mamalar ise 3 aya kadar mutlaka tüketilmelidir.

Mamaları Saklama Kaplarına Koymadan Önce Dikkat!

 Mamaları sıcak bir şekilde kaplara koyup buzdolabına kaldırmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Mamaların önce soğumasını beklemeli, daha sonra ise kaplara koyup yerleştirmelisiniz. Fakat yine de bakteri oluşumu olmaması için bu süreyi çok uzun tutmamaya özen gösterin. Yemek soğur soğumaz kaplara koyup dolabınıza koyabilirsiniz.

Bebek Mamalarını Isıtma

 Bebeklerin mamalarını ısıtmak da en az saklamak kadar önemlidir. Dondurulmuş olan bebek mamalarını oda sıcaklığında çözmek yerine ufak bir tencere yardımı ile çözebilirsiniz. Eğer cam kavanozlarda muhafaza ediyorsanız, bir kaba su koyup kavanozu da içine koyun. Bu şekilde mamayı kolaylıkla ve sağlıklı yoldan çözebilirsiniz. Fakat yine de bebeğinize yedirmeden önce her yerin iyice çözülmüş olduğundan da emin olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.