Bebeğe Masaj Yapmanın Faydaları

Bebeğe Masaj Yapmanın Faydaları

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

Bebekler doğmadan önce anne karnındaki amniyon kesesinin içerisinde bulundukları için kasları yeterince güçlü değildir. Bebek masajının önemi ise kaslara faydasının olmasıdır. Çünkü bu kaslar masaj sayesinde güçlenip esneklik kazanır. Bunun dışında yapılan masajlar sayesinde bebeklerde rahatlık ve huzur ortamı oluşmaktadır.

İlk olarak bebeğinize uyumadan önce yaptığınız masaj sayesinde bebeğinizin uykusu rahat ve huzurlu geçecektir. Masaj, bebeğinizin kalp atışlarını dengeleyecektir. Aynı zamanda kan dolaşımını da olabildiğince stabil tutar. Sindirim ile solunumun düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Bebeklerin bağışık sistemlerinin güçlenmesini ve gelişim sağlamasını sağlar. Kasları güçlendirir ve esnek kaslara sahip olmasını öncüler. Bebeğinizin fiziksel açıdan güçlenmesini de sağlayacaktır ve bebeğiniz daha dinç olacaktır.

Etkileri Nelerdir?

Bebeğinize uyguladığınız bu masaj sayesinde mutluluk hormonları harekete geçecektir. Bebeğinizi okşamanız, ovmanız bebeği rahatlatmakla beraber prolaktin hormonu anne sütünü arttıracaktır. Bu masaj sayesinde anne ve bebek arasındaki duygusal bağda artışa geçer.

Bebek Masajı Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle rahat bir ortam oluşturmanız gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde, odaklanma durumu oldukça zor ve fazladır. Bu durumdan dolayı haftada iki kez yapmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. İlk günde 15 dakika yapmalısınız. Her gün rutin olarak yapacak olursanız bebeğiniz de bu durumdan hoşnut olacaktır. Masaj yapmadan önce mutlaka bebeğinizin karnını doyurmuş olmanız gerekir. Genel olarak en huzurlu olduğu saatte masajı uygularsanız daha doğru olur.

Bebek masajı yapmak kolaydır fakat dikkat etmek de gerekir. Tüm bunların dışında bebeğiniz esnek kaslara sahip olmaya hazır hale gelecektir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, bebeğinize masaj yaparken ağlayıp huzursuzlaşıyor ise asla zorlamayın. Anne ve bebek arasındaki bağı azaltabilir. Bebek masajının önemi anne ile bebeğin karşılıklı iletişim kurup aralarındaki bağları güçlendirmesidir.

Sağlıklı Masaj Yapımı

Sağlıklı bebek masajı yapmak beş adımdan oluşur. İlk madde mutlaka bebeğiniz için en doğru zamanı seçmeniz olacaktır. Masaj yaparken asla aceleci davranmamalısınız. Yemek yedirdikten hemen sonda da masaj yapılmaz. İkinci madde, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanmanız gerekmektedir. Doğru ortamı ayarlayınız. Sıcak bir oda olmasına özen göstermelisiniz. Diğer madde rahat ortamdaki masajın yapımıdır. Masajı ayaklardan başlayarak göğüslere ve karınlara doğru yapmalısınız. Son olarak ise sıcak bir banyo ile masaj sonlandırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.