Aylık bebek gelişimi hakkında merak edilenler!

Aylık bebek gelişimi hakkında merak edilenler!

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren hayatınızın tam anlamıyla değişeceğini ve ailenizde minik üyelerin katıldığını duyduğunuz o an heyecanlanmanız mümkün. Artık sizden bir parça içinizde yer alıyor. Hamilelik tam olarak 40 hafta sürmekte ve zor bir süreçtir. Her anne karnında yer alan bebeğin gelişimini merak ediyor. Acaba 9 aylık süreçte bebekler nasıl gelişiyor? Anne karnında 2 haftalık bebek ve anne karnındaki 6 aylık bebek farkları nedir? İşte sizler için bazı güzel bilgiler….

1 Aylık Bebek Gelişimi

Genel anlamda hamile olduğunuzu bilmiyorsanız yada sonlara doğru öğrenmişsinizdir. Milyonlarca sperm arasından yarışı kazanan bebeğiniz 4 gün içerisinde rahim içerisine tutunmayı başarır. 7. gün sonunda ise yerleşmiş olur. 4 haftanın sonunda ise bebeğiniz 1-2mm kadardır. Kalp atışları ise dakika da 80 ile anne karnında gelişmeye devam eder.

2 Aylık Bebek Gelişimi

6 Haftayı tamamladıktan sonra embriyo adından çıkarak fetüs gelişime geçiş yapar. Saç, göz kapağı ve deri ile diş minesi hatta tırnak ile meme bezlerinin oluşumu gerçekleşir. Eller ve ayaklarda da gelişim vardır ancak henüz parmakları uzamaz. Artık anne karnındaki bebek görüntülerini incelemek uygundur. Çünkü bebeğiniz artık 2 santimetredir ve yaklaşık 8-12 gram arasında bir kiloya sahip olacaktır.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Anne karnında yer alan 3 aylık bebek gelişimi ilk dönemin tamamlanmış olduğu en önemli zamandır. Haftalık gelişimler çok fazla önem taşıyor. 3 Aylık gebelik sonrası yaklaşık 7-11 cm boyunda ve 15 ile 20 gram ağırlığa ulaştığını belirtelim. Yavaş yavaş yüz hatları belli olacaktır.

4 Aylık Bebek Gelişimi

Artık ultrason ile bebeğinizi görebilirsiniz. Ek olarak bebeğinizin cinsiyeti de belli olacaktır. 4. ayda refleksleri gelişmiş ve saçları ile tırnakları uzamaya başlayacaktır. 100 gram ağırlığında ve 9-12 cm boyundadır.

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık sizi tekmeleyebilir. Yer değiştirme, tekme atma ve dönme gibi hareketlerini gerçekleştirebilir.

6 Aylık Bebek Gelişimi

Tam olarak doğuma hazır olmasa bile vücudu çoğu işlevi gerçekleştirebilir. 800 gram ağırlığında ve 30 cm boyuna ulaşmıştır.

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin yüzü artık tamamen gelişmiştir. Ultrasonda inceleyebilirsiniz. 40 – 50 cm kadar boyda ve 1 – 2 kilo ağırlığındadır. Gözleri gelişmeye başlamış ve seslere karşı göz kırpmalarıyla tepki vermeye başlar.

8 Aylık Bebek Gelişimi

Önceki aylara göre daha az hareket etmeye başlarlar. 3 kiloya kadar çıkabilen bebeğiniz artık doğum zamanına girmeye başlamıştır.. Kemikleri çok hızla gelişmeye başlar ve cilt rengi de pembeye doğru yansımaya başlar.

9 Aylık Bebek Gelişimi

9 aylık sürecinde ise bebeğiniz artık doğum için ters pozisyonunu almış durumdadır. Göz renkleri koyu gri renktedir ve tırnakları uzar, ten rengi oturur. Artık doğumu için gün saymaya başlasanız iyi olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bebek bebek gelişimi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.