Anne Sütünün Ve Emzirmenin Büyüsü

Anne Sütünün Ve Emzirmenin Büyüsü

Anne Sütünün Ve Emzirmenin Büyüsü

Anne Sütünün Ve Emzirmenin Büyüsü, Doğumun ardından bebeğin ve annenin kavuşması oldukça duygusal anların yaşandığı mucizevi bir andır. Dünyaya gelen bebek annesini emerek hissetmeye başlar. İster sezaryen isterse normal doğum olsun bebeğin hemen emzirilmesi gerekir. Saatlerce yaşanan doğumun ardında dünyaya gelen bebek yorulmuş ve acıkmıştır. Bebeğin emzirilmesi  ile  annenin doğum sonrası kanamaları da azalacaktır.

Anne ile bebeğin emzirmeyle bütünleşmesi bebek ve anneyi birbirine daha çok yaklaştırır. Aralarındaki bağ bu büyülü anla daha da artar. Bebek güven duygusunu annesinin kokusundan alır. Emerken bu hazzı en yüksek dozda yaşar.

Emzirmek sadece bebek için değil anne içinde çok önemlidir. Emziren annelerin rahimleri daha çabuk toparlanıp doğum öncesine dönebiliyor. Annenin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riski önemli oranda azalıyor. Emzirirken kalori harcayacağından doğum kiloları daha hızlı atılıyor.

Emzirme döneminde göğüs temizliğini düzenli yapmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Bebeğin Mucizevi Besini

Artık tüm dünyada anne sütünün önemi anlatılıyor, anneler bebeklerini emzirmeye teşvik ediliyor. Anne sütü bebeğin gelişiminde en önemli besindir. Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirerek onu hastalıklardan korur. Bu koruma onu tüm yaşamı boyunca etkiler. Anne sütü ile beslenen bebeklerde solunum sistemi hastalıkları ve ishal, anne sütü almayan bebeklere göre daha az görülür. Özellikle doğum yaptıktan sonra 4-5 gün boyunca gelen ağız sütü dediğimiz (kolostrum) aşı gibi koruyu etkidedir.

Anne sütünün bol ve kaliteli gelmesi için annenin beslenmesine önem vermesi gereklidir. Gün içinde bol su içmeli ve sıvı tüketmelidir. Ayrıca bebeği sık sık emzirmek de anne sütünü arttırmaktadır. En az 6 ay anne sütü verilmeli diye söylense de uzmanlar bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığı için iki yaşına kadar emzirilmesinin çok yararlı olacağını söylemekteler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.