Anne Sütü Sarılığı Ne Demek

Anne Sütü Sarılığı Ne Demek

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

 Anne sütü sarılığı; annenin sütünün içindeki bazı maddelerin fala ya da az olması ile ortaya çıkan bir sarılık çeşididir. Süt sarılığı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık genel olarak yeni doğan döneminde meydana gelmektedir. Anne sütü sarılığının erken ve geç diye iki farklı çeşidi de bulunmaktadır.

Erken Anne Sütü Sarılığı

 Erken sarılık türü, anne sütünün yetersiz kalması sonucunda yaşanıyor. Bu durumda bebek yetersiz beslenmiş oluyor ve aldığı kalori de ona yetmiyor. Yetersiz beslenen bebeklerde bağırsak hareketleri de oldukça yavaş olur. Bilirubin denilen doğal atık vücuttan atılamaz ve kana karışır. Bu sebepten de erken anne sütü sarılığı yaşanır. Erken anne sütü sarılığı genel olarak doğum sonrası 2. ya da 3. haftada görülebiliyor.

Geç Anne Sütü Sarılığı

 Adı uzamış sarılık olarak da bilinen bu sarılık, anne sütünün kendisinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Anne sütünün içerisinde bulunan bazı maddeler, bağırsakta bulunan geri emilim işlevini yapan enzimin hareketini arttırır. Böylelikle yine yukarıda belirtildiği gibi bilirubin dışarı atılamaz ve kana karışır, böylelikle sarılık meydana gelir. Erken sarılığa göre biraz daha geç görülebilir.

Anne Sütü Sarılığı Ne Kadar Sürer?

 Anne sütü sarılığının süresi genel olarak hastalığın şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Normal ya da hafif şiddetli olan sarılıklar 2 ya da 3 hafta içerisinde kaybolurken, ilerlemiş olan sarılıklar ise 12 haftaya kadar tedavi ile beraber sürebilir.

Anne Sütü Sarılığı Nasıl Anlaşılır?

 Yeni doğan sarılığı ile anne sütü sarılığı belirtileri aslında hemen hemen aynı diyebiliriz. Bu belirtiler:

– Önce yüz daha sonra ise vücut sararır.

– Bebeğin cildine dokunulan yer sararır.

– Uykusuzluk ve halsizlik, göz açamama durumu yaşanır.

 Bu belirtilere rastlanıldığında mutlaka uzmanlara danışmak gerekiyor. Uzmanlar bebek üzerinde test yaparak sarılığın neyden kaynaklandığını anlayacaklar ve tedavi yöntemleri denenmeye başlanmış olacak.

Anne Sütü Sarılığı Tedavisi Nasıldır?

 Sarılık basit tedavi edilebilen bir hastalıktır, bazen doktor gerekmeden bile kendiliğinden geçebilir. Fakat çok geç kalındığında ise beyin ya da karaciğer hasarlarına kadar ilerleyebilir. Bu yüzden uzun süreli devam eden sarılıkları mutlaka doktora göstermek gerekir. Böylelikle doktorlar testler ile uygun tedavi yöntemlerine karar verip sarılığı ortadan kaldırmak için uğraşırlar.

Anne Sütü Sarılığından Nasıl Korunulur?

 Anne sütü sarılığının ortaya çıkacağını tahmin edemezsiniz, bu rahatsızlık ya olur ya da olmaz. Bu yüzden engellenmesi de mümkün olmaz. Anne sütü sarılığı ile ilgili bilinen en büyük yanlış ise annenin bebeği emzirmeden kesmesidir. bu çok yanlış bir davranıştır ve sarılığı engellemeyecektir. Emzirmeyi ta ki doktorunuz söyleyene kadar devam ettirmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.