Anne Sütü Nasıl Artar

Anne Sütü Nasıl Artar

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Bebeğinizi sağlık bir şekilde dünyaya getirdiniz. Onun bunca zaman iyi olması için elinizden geleni yaptınız. Şimdi ise ona, onun için en temel besin olan anne sütünü hediye edeceksiniz. Bebeğiniz ise bu sütle uzun bir süre boyunca beslenecek. Dolayısıyla anne sütünden çok fazla yarar da almış olacak. Peki sütü azalan ya da yetersiz gelen anneler bu durumda ne yapabilir? Bebeğin ilk 6 ayı için oldukça önemli olan anne sütünü arttırmak için gerekli olan maddeleri sizler için derledik.

Anne Sütünü Arttıran Öneriler

Pek çok anne: “Sütüm yetersiz, sütümü nasıl arttırırım?” gibi sorularla telaş haline bürünüyor. Yeni anne olarak bu durumdan telaş duymanız çok normal olsa da çözüm için öneriler elbette ki var. Peki anne sütünü çoğaltmak için neler yapılabilir?

Bol Bol Emzirin

Öncelikli olarak bol bol emzirmek oldukça önemlidir. İlk 10 ile 15 günün sonunda anne sütü olgunlaşma evresine girer ve yağlanır. Bu süreç ise bebek gelişimi açısından gereklidir. Ne kadar çok emzirirseniz sütünüz de o kadar çok artış gösterir. Dolayısıyla sütüm gelmiyor gibi düşüncelere takılmayın ve bebeğinizi bol bol emzirmeye özen gösterin.

Pompa İle Sağma Yapın

Eğer ki sütünüz bol bol emzirdiğiniz takdirde artmıyor diye düşünüyorsanız, pompa yönteminden yararlanabilirsiniz. Bebeğinizi her besledikten 15 dakika sonra pompa kullanarak sağma yapın. Bu sağma işlemi mutlaka emzirmenin hemen sonrasında olmalıdır. Göğsünüzden çıkan süt miktarı az da olabilir çok da olabilir. Bu miktara takılmamanız gerekiyor. Bu pompa aracı tıp ki emzirme gibi göğsünüze ileti mesajı gönderecektir ve sütünüz daha sık gelmeye başlayacaktır.

Bol Bol Su İçin

Su hayatın her döneminde önemidir. Bol su içmek hem anne sağlığı hem süt sağlığı hem de bebek sağlığı için gereklidir. Günde ortalama olarak 2 ile 2.5 litre arası su içmeniz sütü arttırıcı bir etkendir. Bunun dışında suyun yanında bir bardak rezene çayı da içip sütünüzün artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Süt Arttırıcı Besinler Tüketin

Emziren annelerin mutlaka ama mutlaka düzenli ve besleyici gıdalar ile beslenmesi gerekir. Bunun için faydalı olan besinler

– Badem

– Ceviz

– Et özellikle de balık

– Baklagiller

– Yeşil Yapraklılar olarak sıralanabilir. Badem ve ceviz gibi kuru yemişler sütteki yağ miktarını arttırarak bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlar. Et yiyerek de günlük protein değerini kazanmış oluruz. Bu süreçte baklagillerden de yararlanmak gerekir çünkü sütü arttıran bir başka besinlerdir. Fakat baklagiller gaza da neden olduğu için bu tür problemler çeken anneler baklagil de yemeyebilir. Baklagil yiyemeyen anneler daha çok yeşil yapraklı sebzelere ağırlık verebilir.

Sık Beslenmeye Dikkat Edin

Anne sütünü bir başka etkileyen faktör ise sık beslenmektir. Bir öğünde çok fazla kalori almak yerine sık beslenip porsiyonunuzu düşürmeyi deneyin. Bu şekilde hem düzen kazanmış olursunuz hem de fazla kilo probleminiz ortadan kalkar. Günde 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Stresten Uzak Durun

Emzirme döneminde çok fazla stres ve gerilim hem anneyi hem de bebeği etkiler. Çok fazla üzüntü içerisinde olan annenin sütü de etkilenir. Dolayısıyla bu dönemde olabildiğince üzüntüden ve stresten uzak durmaya çalışın. Eşinizden sıkça yardım alın ve sizin için keyifli olan aktiviteleri yapın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.