Anne Karnında Özürlü Bebek Nasıl Anlaşılır

Anne Karnında Özürlü Bebek Nasıl Anlaşılır

Anne Karnında Özürlü Bebek Nasıl Anlaşılır?

Anne karnında bebeğin sağlıklı olup olmadığını anlamak için birtakım testler uygulanmaktadır. Bu testler akabinde bebeğin sağlık durumu öğrenilebilir. Fakat bu testlerin yalnızca bir kez yapılması yeterli değildir. Bir kez yapılan ve sağlıklı görünen bebek daha sonraları anne karnında zarar görebilir. Bebeğin zarar görmemesi için anne adayının dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Örneğin anne adayının yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Hareket ederken ya da bir şeyleri kaldırmaya çalışırken son derece dikkatli davranmalıdır. Annenin sağlık bir ruh halinde olması da çocuğu da olumlu etkilemektedir. Bebeğe zararlı olan alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Anne adayının karnındaki bebeğin özürlü bebek olup olmadığını öğrenebilmesi için yaptırabileceği testler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • Taşıyıcı taraması,
  • Ultrason taraması,
  • Koryon vilüs örneklemesi,
  • Amniyosentez,
  • Bebekten alınan kan örneği,

Taşıyıcı Taraması Nedir?

Taşıyıcı taramasının amacı ailenin sahip olduğu kalıtsal hastalıkları belirlemektir. Anne ve baba adayının kan örnekleri laboratuvarda incelenir. Taşıtıcı tarama testi istenirse hamilelikten önce, istenirse hamilelik esnasında istenirse de hamilelik evresinden sonra yapılabilmektedir. Taşıyıcı taraması testi yaptırmak ailenin kendi isteğine bağlı olan bir durumdur. Testin anne adayında pozitif çıkmasının sonucunda aynı test babaya da uygulanır. Şayet babanın testi de pozitif çıkarsa doktordan bu konu hakkında detaylı bilgi alınması gerekmektedir.

Ultrason Taraması Nasıl Yapılır?

Ultrason taramasının uygulanması hamilelik sürecinin başından sonuna kadar olan süreç boyunca belirli periyotlar halinde devam etmektedir. Ultrason taraması ile bebeğin bazı verilerine ulaşılmaktadır. Bu veriler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Bebeğin organlarına ve organ yapılarına,
  • Bebeğin kaç haftalık olduğu bilgisine,
  • Bebeğin gelişim sürecinde oluşan değişikliklere,
  • Bebeğin kalp atış hızına.

Koryon Vilüs Örneklemesi Neyi Belirler?

Koryon vilüs örneklemesi testi ile saptanan durumlar down sendromu ve trizomi 18 kromozom farklılıklarıdır. Plasentadan alınacak olan küçük bir örnek ile inceleme yapılmaktadır. Plasentada bulunan koryonik vilüslerin genetik yapısı bebeğin genetik yapısı ile aynı olduğundan dolayı bebekteki gen bozuklukları tespit edilerek özürlü bebek olup olmadığı saptanır. Bu test gebeliğin 10 ila 12. haftaları arasında yapılabilir.

Amniyosentez Hangi Zaman Aralıklarında Yaptırılabilir?

Amniyosentez testinin yaptırılabileceği süreç hamileliğin 15 ila 20. haftalarıdır. Küçük bir amniyon sıvısı örneği ile bebek hücreleri bir kromozom ya da kalıtsal bozukluğunu saptayabilmek adına mikroskop yardımıyla incelenmektedir. Ayrıca bu test ile amniyon sıvısında bulunmakta olan AFP seviyesi ölçülür ve bebeğin sinir tüpü sakatlığının olup olmadığı da araştırılır.

Bebekten Kan Örneği Nasıl Alınır?

Bebekten kan örneği alma uygulaması bebekle anne arasında bağ olarak bulunan göbek kordonu üzerinde bulunan bir toplardamardan alınan kan alma işlemidir. Bu kanla birlikte kromozom hataları ve diğer anormallikler saptanır. Bu teste yukarıda bulunan diğer testlerden sonuç alınamaması sonucunda başvurulmaktadır. Böylece bebeğin özürlü bebek olup olmadığı araştırılmış olur ve erken teşhis konulabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.