Anne Karnında Bebek Hıçkırığı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Anne Karnında Bebek Hıçkırığı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Anne Karnında Bebek Hıçkırığı Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Anne karnında bebek hıçkırığı tıpkı diğer insanların hıçkırması kadar normal ve yaşamsal bir faaliyettir. Anne karnındaki bebeklerin akciğer gelişiminin tamamlanması bebeklerin hıçkırmasındaki temel sebeplerden biri olarak gösterilebilir. Anne karnında amniyon sıvısı bulunmaktadır. Bu sıvı ile birlikte bebeklere gelişimini sürdürebileceği yaşam alanı hazırlanır ve bebekler bu amniyon sıvısı sayesinde bebekler anne karnındaki hareketlerini gerçekleştirebilir. Bebeklerin bu gelişimi süresince gelişimini en son tamamlayan organlardan birisi de akciğerlerdir. Anne karnında 9 aylık bir zaman dilimi geçiren bebekler nefes alışverişi yapmaya başlar. Bu nefes egzersizleri esnasında amniyon sıvısı yutan bebekler hıçkırabilmektedir. Fakat anne karnında bebeklerin hıçkırması endişe gerektiren bir durum olmamakla birlikte gayet doğal bir eylemdir. 

Anne Karnında Bebek Hıçkırması Bebekler İçin Zararlı Mıdır?

Bebeğin anne karnında hıçkırmasının bir zararı olmamasının aksine faydalı olduğu dahi söylenebilir. Bebeklerin anne karnında hıçkırmasının faydalar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Bebekler emme refleksini anne karnında kazanır. Bebeklerin hıçkırmasının amniyon sıvısını yutması ile alakalı olduğu ele alındığında hıçkıran bebeklerin emme refleksini öğrendikleri çıkarımı yapılabilir.
  • Bebeğin diyafram kasının kasılıp gevşemesi ve bununla birlikte bebeğin ciğerlerinin gelişmesi hususunda bebeğin amniyon sıvısı yutması önemli bir etkendir.

Doğuma yakın haftalarda anne karnındaki bebeğin hıçkırma sayısının artması da endişe verici bir durum değildir. Zira doğumuna az bir zaman dilimi kalan bebeklerin gün içerisinde yuttuğu amniyon sıvısının diğer zamanlara nazaran daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir.

Anne Karnında Bebek Hıçkırmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin anne karnında hıçkırmasının sebebi tıp bilimi tarafından henüz tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Yalnızca hıçkırığa sebep olan etmenler (amniyon sıvısı yutmak gibi) belirgindir. Fakat anne karnındaki bebeğin neden hıçkırdığına dair olarak öne sürülen en yaygın teori akciğerlerin solunum antrenmanı ile alakalı olduğu konusundadır. Doğuma yakın bir süre kaldığı vakitlerde bebekler içgüdüsel olarak nefes alma eğilimi gösterir. Hamileliğin son dönemlerinde ise emme refleksi güç kazanan bebeklerin amniyon sıvısının yutması anne karnında hıçkırmaları ile sonuçlanır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Bu konu hakkında doktora başvurmak için bebeğin doğal sürecinden daha önceki vakitlerde hıçkırdığının gözlemlenmiş olması gerekir. Bebeğin anne karnında hıçkırması hamilelik döneminin 36. haftası civarlarında gözlemlenmektedir. Anne karnında bebek hıçkırığı bu vakitten daha önceki haftalarda gerçekleştiği ya da hiç gözlemlenmediği durumlarda doktora başvurmak ve bu konu hakkında tavsiye almak faydalı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.