Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletme

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletme

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmek

 Senelerdir anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin bir faydası olup olmadığı tartışılmaktadır. Hatta prematüre bebeğe edebi eserler okuyan anne babalar bile var. Peki müzik gerçekten bebekler için işe yarar bir şey mi? Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmek, sanıldığından daha yararlı olabilir. Hem anne adayı hem de bebek için olumlu etkiler yaratır. Müzik zaten asırlardır ruhun gıdası olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni insanı sakinleştirmesi ve endorfin denilen mutluluk hormonunu salgılamasıdır. Peki bebek için faydası nedir?

Anne Karnındaki Bebeğe Niçin Müzik Dinletilir?

 Anne adayları, karındaki bebeğe müzik dinletirken kendince birkaç faydası olduğunu düşünürler. Bu faydalar:

– Zihinsel gelişim

– Sayısal zeka

– Sakinlik

– Kulak gelişimi olarak örneklendirilebilir. Bu faydalar tam olarak kanıtlanmasa da anne adayları müzik dinlettikleri bebeklerin daha sakin olduğunu ifade etmiştir. Bazı ebeveynler karında müzik dinlemiş olan bebeklerin, ileride sanata ve müziğe yöneleceğini de öngörüyorlar. Fakat bu durum tamamen belirsizdir ve asla net bir çıkarım yapılamaz. Dolayısıyla karındaki bebeğe müzik dinletip, etkili sonuç almayı bekleyemezsiniz.

 Aynı zamanda anne karnındaki bebeğe müzik dinletirken uyku düzeni de göz önünde bulundurulmalıdır. Sürekli olarak müzik dinleyen bir bebeğin uyku düzeni kayabilir. Bu yüzden bebeğe düzenli ve belirli vakitlerde müzik dinletmek gerekir.

Anne Karnında Müzik Dinletmenin Yararları Nelerdir?

 Öncelikle müzik ortama zenginlik katar. Anne karnında müzik ile tanışmış olan çocuk bir şeyleri daha dünyaya gelmeden bile fark etmeye başlamış olur. Aynı zamanda henüz onu kucağa almadan onunla yakınlık kurmanın da bir yoludur. Tabi sadece müzik değil, aynı zamanda anne adayının da sesini duyması önemlidir. Anne karnındaki bebeğe ara sıra kitap okuyabilir, onunla konuşulabilir. Böylelikle bebek henüz doğmadan annenin sesini tanımış olur.

 Bebek anne karnında müzik dinlerken aynı zamanda anne de dinlemiş olacak. Bu durum aynı zamanda annenin de duygu durumunu düzeltme konusunda yardımcı olacaktır. Bebeğe klasik müzik dinletirken anne de bu durumdan faydalanabilir ve stresten biraz da olsun uzaklaşabilir.

Bebek için Hangi Müzik Türü Seçilmelidir?

 Bebek için seçilmesi gereken müzik türü de tartışma konuları arasında girmiştir. Genel olarak klasik müziğin tercih edilmesi sakinlik ve dinginlik açısından hem bebek hem de anne için faydalı olabilir. Dolayısıyla anne karnındaki bebek klasik müzik dinleyebilir. Örnek olarak ise: Mozart, Chopin, Bach gibi usta müzisyenleri düşünebiliriz. Bebeğinize bu isimleri dinletirken kendiniz de keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.