Akıllı Telefonların Çocuklara Zararları

Akıllı Telefonların Çocuklara Zararları

Akıllı Telefonların Çocuklara Zararları

Akıllı telefonlar artık herkesin hayatının parçası olmuş durumda hayatımıza büyük fayda ve yardımları dokunsa da bilinçsizce kullanımlarda büyük zararlarını görmekteyiz. Akıllı telefon kullanan her bireyin bilinçli olmayacağını düşünürsek toplumu olumsuz etkileyen birçok yanlarını da görüyoruz özellikle insanlar üzerindeki etkileri oldukça fazla. Fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de tartışılmaz derece de etki göstermektedir. Yetişkin bireylerin daha kontrollü kullandığı ya da kontrollü kullanmaya çalıştığı akıllı telefonlar çocukların eline geçince işler daha da kötüye gitmektedir. Çocukların bilinçsizce kullandığı bu teknoloji onların küçük yaşta tanışması uzun ya da kısa vadede fiziksel ve psikolojik olarak büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Özellikle günümüzde neredeyse her çocuğun elinde gördüğümüz akıllı telefonların onlar için kesinlikle bir sınırı olmalıdır. Anne babalar bu konuda dikkat etmedikleri takdirde uzmanlarında dediği gibi ortaya büyük sorunlar çıkartabilir.

Akıllı Telefonları Fazla Kullanan Çocuklarda Görülen Etkiler:

 • Radyasyon
 • İşitme kaybı
 • Gözlerde görme bozuklukları
 • Ruhsal ve psikolojik gelişime zarar vermesi
 • Hareketsizlik
 • İletişim bozuklukları
 • Düşünme becerisini yitirme
 • Yaşıtlarına ayak uyduramama
 • Uyku Bozuklukları
 • Zihinsel gelişime etkileri
 • Özgüven eksiklikleri
 • Fiziksel gelişime olan etkileri
 • Obezite ve kilo problemleri
 • Yaşıtlarıyla uyuşmazlıklar

Ebeveynlerin Yapması Gerekenler:

Günümüz koşullarında teknoloji ve çocukları arasında kalmış birçok anne baba bu konuyla alakalı çözüm aramaktadır. Bu kadar teknolojiyle büyüyen çocuklara teknoloji ve akıllı telefonla olan bağlarını tamamıyla kopartmakta doğru bir tercih değildir. Tamamıyla bağ koparan çocuklar evde görmedikleri şeyleri mutlaka dışarıda yaşıtları veya başka insanlardan görecektir buda onun dışarıya karşı olan ilişkilerinde dışlanmış hissine kapılmasına neden olabilir. Teknoloji ve akıllı telefonlarla olan bağlantıları direkt kesmek yerine belli bir yaşa kadar olan çocuklarda gündelik olarak teknoloji kullanımı ya da akıllı telefon kullanımı aza indirgenmesi uzmanlarca daha doğru bir seçenek olarak görülmektedir. Günümüzdeki bazı doktorların tavsiyesi 12 yaşına kadar çocuklara telefon verilmemesidir. Doğru olan bu davranış olsa bile, yaşadığımız bu dönemlerde bu çokta mümkün gözükmemektedir. Özellikle daha küçük yaştaki çocuklarda hatta bebeklerde akıllı telefon veya tabletlerle olan ilişkiler en minimum düzeye indirilmelidir günlük olarak anne ve baba gözetiminde belli dakika aralıklarınca kullanılması önerilmektedir.

Çocuklar Telefondan Nasıl Uzaklaştırılmalıdır?

Akıllı telefonlar anne babalar tarafından kesinlikle bir kaçış yolu olarak görülmemelidir çocuk her ağladığında telefon vermek yerine daha çözüm odaklı olup ona başka ilgisini çekeceği aktiviteler bulmalıdırlar. Çocuklarıyla olan zamanlarını verimli geçirmelidirler. Onlara telefon aratmayacak yeni aktiviteler, oyunlar bulmaları gerekmektedir böylece çocuklar mutluluğu telefonda değil oyunlarda bulacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.